Kto to jest ortodonta?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych, a także koryguje nieprawidłowości zębowe. Wady zgryzu są często przyczyną wielu schorzeń, takich jak wada wymowy, bóle pleców czy większa podatność na próchnicę. Z jego usług korzystają osoby, które pragną mieć piękny i zdrowy uśmiech, jak i Ci, którzy nie mogą poprawnie i bezproblemowo funkcjonować z wadami zgryzu.

Kiedy należy się do niego udać?

Lekarz stomatolog zajmuje się leczeniem osób, które zauważają u siebie jakieś nieprawidłowości związane z zębami. Przyjmuje on osoby niezależnie od wieku – od dzieci, po dorosłych. Kiedy zaczynają pojawiać problemy z przeżuwaniem, zgrzytanie zębami czy stałe oddychanie przez usta u dzieci, należy podjąć jak najszybszą interwencję. Pierwszą wizytę zaleca się u dzieci około 7. roku życia. Rodzaje wad zgryzu, które najczęściej występują:

  • zgryz otwarty
  • zgryz krzyżowy
  • tyłozgryz
  • zgryz głęboki
  • przedozgryz
  • stłoczenia
  • zęby odseparowane

Ile trwa leczenie i czy wymagane jest skierowanie?

W założeniu takie leczenie nie powinno trwać więcej niż 2 lata, jednak czas ten może się wydłużyć, jak i skrócić. Każdy przypadek jest inny, dlatego czas leczenia jest przystosowany do każdej osoby indywidualnie. Ortodonta wykorzystuje specjalne urządzenia, które pozwalają na skuteczną korektę. W przypadku dzieci najczęściej używa się aparatów ruchomych, a w przypadku dorosłych – stałych. Są one przygotowywane i przystosowywane dla każdego pacjenta.
Skierowanie nie jest wymagane ani w gabinetach prywatnych, ani w państwowych. Leczenie u dzieci do 12. roku życia przy użyciu aparatu ruchomego odbywa się na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ile kosztuje wizyta?

Określenie ceny wizyty, jak i samego leczenia, jest trudna do określenia. W głównej mierze zależy od problemu, z którym odwiedziło się ortodontę. W cenę wlicza się metoda leczenia czy wykorzystany materiał (na przykład, do wykonania aparatu ortodontycznego). Dobry ortodonta w Warszawie może nawet liczyć od 100 złotych za samą konsultację.